אמצעי מניעה לנשים

מידע שימושי

אמצעי מניעה לנשים

רוב אמצעי המניעה נגד הריון הקיימים כיום בתחום הם אמצעי מניעה לנשים, מלבד קונדום.
האחריות להגנה מפני כניסה להריון לא רצוי נותרה ברובה על הנשים עצמן.

לאורך השנים חלה התפתחות רבה בתחום זה וכיום ישנן אפשרויות רבות מביניהן יכולה כל אישה לבחור את אמצעי המניעה הנוח, הנכון והמתאים ביותר לאורח חייה. יש להדגיש כי התאמת אמצעי מניעה נשי מחייב פניה לרופא.

אמצעי מניעה לנשים:

גלולות למניעת הריון – הגלולות מותאמות לכל נערה/אישה על ידי רופא וישנו צורך במרשם, הן מכילות הורמונים אסטרוגנים ופרוגסטוגניים (כל סוג גלולה והמינונים שלה). בצורתן הקלאסית נלקחות הגלולות במשך 21 ימים רציפים מדי חודש בחודשו. בתום נטילת חפיסת גלולות אחת מבוצעת הפסקה של 7 ימים אשר במהלכה מופיע הדימום החודשי.

דיאפרגמה – הדיאפרגמה היא מעין כיפה העשויה סיליקון או לטקס, המשמשת לכיסוי פתח צוואר הרחם בשעת קיום יחסי מין ועל ידי כך משמשת לחסימת מעבר הזרע והגעתו אל הרחם. היא מוחדרת סמוך למגע המיני אך כדי שתהיה יעילה עליה להיות מותאמת לאישה בידי רופא וכן להיות מוחדרת נכון.

מדבקה – המדבקה היא אמצעי מניעה מתקדם וחדשני, מותאמת לכל נערה/אישה על ידי רופא וישנו צורך במרשם. היא מודבקת ישירות על העור (ניתן לבחור בין כמה מיקומים), ומשחררת הורמונים באופן מבוקר מן העור אל מחזור הדם. יש להחליפה אחת לשבוע במשך שלושה שבועות ולעשות הפסקה של שבוע להופעת הוסת.

טבעת – הטבעת היא חומר פלסטי דקיק וגמיש השומרת על הימצאותם של הורמונים ברמות נמוכות וקבועות בדם, החדרתה נעשית אחת לשלושה שבועות שאחריהן מגיעה הפסקה של שבוע, היא מחייבת מרשם רופא.

התקן תוך רחמי – ההתקן מגיע בצורת סליל או טבעת ובדרך כלל עשוי נחושת או פלסטיק, הוא מוחדר לחלל הרחם (דרך צוואר הרחם), בידי רופא ומונע הריון לתקופה של חמש שנים. התקן תוך רחמי נועד בעיקר לנשים שכבר ילדו לפחות פעם אחת.

אמצעי מניעה נוספים מוכרים בהם נעשה שימוש (חלקם מחייבים מרשם רופא) – זריקת סטרואידים שחלתיים ארוכת טווח, ספוגית קוטלת זרע לשימוש חד פעמי אך מספקת 24 שעות של הגנה מרגע החדרתה, שתל תת עורי המשחרר הורמונים וכדומה.

לכל אחד מאמצעי המניעה יתרונות וחסרונות.

אם לא עשית כל שימוש באמצעי מניעה לנשים, אם לא נעשה שימוש בקונדום, או אם נעשה שימוש לא תקין, נטילת גלולת פוסטינור עד 72 שעות לאחר המגע המיני תמנע במרבית המקרים הריון לא רצוי. לפרטים ומענה מסודר ניתן לפנות ולקבל ייעוץ וכן לסייר ולקרוא מאמרים באתר.