מניעת הריון בגלולה אחת!

מידע שימושי

מניעת הריון בגלולה אחת!

פוסטינור – גלולת היום שאחרי

פוסטינור – גלולת היום שאחרי מסייעת למניעת הריון עד 72 שעות מרגע קיום יחסי מין לא מוגנים. היא אינה מהווה תחליף לשימוש קבוע באמצעי מניעה, אך ניתנת ללא מרשם רופא.
חשוב להדגיש כי פוסטינור הינה גלולה שמונעת הריון בטרם היווצרותו. היא אינה מפסיקה הריון.

דרכי מניעת הריון

גלולות למניעת הריון – הגלולות מותאמות לכל נערה/אישה על ידי רופא וישנו צורך במרשם, הן מכילות הורמונים אסטרוגנים ופרוגסטוגניים (כל סוג גלולה והמינונים שלה). בצורתן הקלאסית נלקחות הגלולות במשך 21 ימים רציפים מדי חודש בחודשו. בתום נטילת חפיסת גלולות אחת מבוצעת הפסקה של 7 ימים אשר במהלכה מופיע הדימום החודשי.

טבעת – הטבעת היא אמצעי מניעה המוחדר לנרתיק האישה. הטבעת משחררת אסטרוגן ופרוגסטרון במינון מינימאלי לשם מניעת הריון וביוץ. כעבור שלושה שבועות מוציאים את הטבעת מהנרתיק ולאחר שבוע המחזור מחדירים טבעת חדשה.

התקן תוך רחמי – ההתקן מגיע בצורת סליל או טבעת ובדרך כלל עשוי נחושת או פלסטיק, הוא מוחדר לחלל הרחם (דרך צוואר הרחם), בידי רופא ומונע הריון לתקופה של חמש שנים. התקן תוך רחמי נועד בעיקר לנשים שכבר ילדו לפחות פעם אחת.

מדבקה למניעת הריון – המדבקה משחררת אף היא אסטרוגן ופרוגסטרון לשם מניעת הריון. יש להדביקה באזור פלג הגוף העליון ולהחליפה אחת לשבוע. המדבקה נשארת איתנה על הגוף גם בעת המקלחת או הרחצה בים. חבילה חודשית של מדבקות מכילה סדרה של שלוש מדבקות ולאחר הורדת המדבקה השלישית יש צורך בהפסקה בת שבוע לשם קבלת המחזור החודשי.

דיאפרגמה – הדיאפרגמה היא מעין כיפה העשויה סיליקון או לטקס, המשמשת לכיסוי פתח צוואר הרחם בשעת קיום יחסי מין ועל ידי כך משמשת לחסימת מעבר הזרע והגעתו אל הרחם. היא מוחדרת סמוך למגע המיני אך כדי שתהיה יעילה עליה להיות מותאמת לאישה בידי רופא וכן להיות מוחדרת נכון.

אמצעי מניעה נוספים מוכרים בהם נעשה שימוש (חלקם מחייבים מרשם רופא) – זריקת סטרואידים שחלתיים ארוכת טווח, ספוגית קוטלת זרע לשימוש חד פעמי אך מספקת 24 שעות של הגנה מרגע החדרתה, שתל תת עורי המשחרר הורמונים וכדומה.

קונדום – היתרון של הקונדום על פני אמצעי מניעה אחרים הוא במניעת הידבקות במחלות מין שונות. בטרם ביצוע אקט החדירה, מלביש הגבר את הקונדום על איבר מינו ואינו מסירו עד לסיומו של האקט.

מניעת הריון טבעית – יש דבר כזה?

בעבר דובר על שיטות למניעת הריון באופן טבעי, יעילותן של שיטות אלו מוטלת בספק ולכן השימוש בהן אינו מומלץ. ביניהן ניתן למנות:

שיטת הימים הבטוחים – שיטה המבוססת על קביעת הימים הפוריים ביותר בכל מחזור ועל ההימנעות מקיום יחסי מין במהלכם. שיטה זו אינה מומלצת מכיוון שהביוץ הנשי אינו חל בתאריך קבוע והוא עלול להשתנות.

שיטת המודעות לפוריות – שיטה זו מתבססת על מחקרים רפואיים אשר קבעו כי במהלך ימי הביוץ החודשיים, חלים שינויים קבועים בגוף האישה. תופעה זו כוללת שינויים בטמפרטורת הגוף של האישה, במצב צוואר הרחם ובהפרשותיה של האישה. שיטה זו דורשת לימוד מעמיק של הטכניקה ומחייבת רצינות ואחריות רבה.